You are currently viewing A szőrnövekedés ciklusai, fázisai

A szőrnövekedés ciklusai, fázisai

Ugye Te is észrevetted egy szőrtelenítés után, pláne gyanta vagy epilátor, hogy egyik nap elvégezted a fájdalmas beavatkozást, selymesen puha lett a bőröd, de 2-3 nap múlva újra megjelent pár éktelenkedő szőrszál…. 

Nagyon bosszantó tud lenni! Felteszed a kérdést: HOGYAN?

Teljesen érthető a felháborodásod! Kiteszed magad annak a kellemetlen szőrtelenítés egyikének, ami gyökerestől kitépi a szőrszálakat. Esetleg még fizetsz is érte nem keveset a Kozmetikusnak. Erre tessék! Alig telik el pár nap és újra ott van a lábadon z a pár szál szőr. Ami ugyan nem feltűnő -mert hidd el, Rajtad kívül senki nem veszi észre! – de ahhoz kellemetlen, hogy elrontsa egy strandolós napodat.

Mit keresnek ott azok a szőrszálak? Hogyan lehet, hogy ők megúszták a drasztikus szőrtelenítés okozta „kitépést”?

A válasz nagyon egyszerű: A szőrünk nem egyszerre nő! Nem minden szőrszál ugyanakkor nő! A szőrzet ciklikusan fejlődik, nő. Növekedési fázisokat különítünk el, amelyiken átmennek a szőrszálak.

Lássuk őket!

3 növekedési fázis: 

1. Növekedési (anagén) fázis:

A testszőrzetnek egy adott időben kb. 15-20 %-a van anagén fázisban. A szőrtüsző és a szőrszál kapcsolata ebben a fázisban folyamatos. A pigmentsejtek ekkor termelik a szőrszál festékanyagát, a melanint. . Különböző melaninok (eumelanin: barna és fekete, feomelanain: vörös) vannak, ennek megfelelően változik a szőrszál színe. Erről a „melanin” nevű festékanyagról már olvashattál nálunk. Ez az a festékanyag, mely elnyeli a  2BBeauty IPL-villanófényes tartós szőrtelenítő készülék  fényenergiáját. Ebben a szakaszban a szőr töve végig beér a hajhagymába, így a szőrszálon levezetett fény a melaninban elnyelődve és hővé alakulva képes a szőrtüszőt kiégetni.
A szőrszál átlagosan 3-6 hétig marad ebben a stádiumban.

2. Átmeneti (katagén) fázis

A szőr növekedése fokozatosan lelassul, majd teljesen megáll. A szőrtüsző idő elteltével összezsugorodik, ezáltal gyengül a kapcsolata a szőrszállal, majd leválik róla. Ez a legrövidebb fázis, ideje néhány naptól néhány hétig tart.

3. Nyugalmi (telogén) fázis:

A szőrszál elveszíti a kapcsolatot a szőrtüszővel. A szőrtüsző nyugvó állapotban marad, a szőrtüsző elszarusodik. A szőrszálat az újonnan növekvő szőrszál kilöki, és újra indulnak a szőrnövekedés fázisai.

A nyugalmi fázis 2-4 hónapig tart. Egy embernél ez a három fázis az élete során körülbelül 25ször ismétlődik meg. Egy adott pillanatban az egészséges hajzatot alkotó hajszálak nagyjából 90%-a anagén, 10%-a telogén fázisban van. Egészséges ember naponta 50-60 hajszálat veszít.

 

 

A szárszálak sűrűsége testtájanként változó (szőrszál/cm2)

  • Orca: 880
  • Halánték: 770
  • Alkar: 100
  • Combok: 55
  • Lábszár: 50
  • Felkar: 40
  • Has: 40

A szőrszálak megjelenését, növekedését számos tényező befolyásolja:
Örökletes tényezők: a szőrszál színe és minősége, a szőrzet sűrűsége és a szőrnövekedési ciklus ritmusa egyénenként különböző.
Hormonok: a belső elválasztású mirigyek által termelt különböző hormonok felelősek a szőr növekedéséért. A pubertás, a terhesség és a menopauza időszakában az endokrin mirigyek működése rendkívül aktív. A férfi nemi hormon (tesztoszteron) serkenti a szőr növekedését. Ezért a menopauza idején egyes nőknél finom, szakállszerű szőrzet jelenik meg a szakáll és a bajusz területén. Pajzsmirigy hormonok: hiányukban csökken a szőrzet mennyisége. Ösztrogének csökkentik a hajvesztést. LÉteznek olyan betegségek, melyek túlzott szőrnövekedést okoznak. Ilyen pl. a Hirsutizmus, melyről ITT olvashatsz bővebben
Vas és nyomelemek: a matrix sejtek osztódása ezen anyagok hiánya esetén lecsökken. Leggyakrabban a vashiány fordul elő.
Stressz: hatására jelentősen fokozódhat a szervezetben a hormontermelés, amely a szőrnövekedés hirtelen felgyorsulásával járhat együtt.
Gyógyszerek: egyes gyógyszerek hatással lehetnek az endokrin rendszer működésére, és felgyorsíthatják a szőrnövekedést. Jól ismert a citosztatikus kezelés alatt fellévő hajvesztés, ezek a gyógyszerek a mátrix sejtek osztódását gátolják és így anagén hajvesztést váltanak ki. A gyógyszeres kezelés befejezésével a szőrnövekedés visszaáll a normális ritmusába.
Dohányzás: a dohányosok szervezetében az adrenalin szint jelentősen megnőhet, ami maga után vonhatja a szőrszálak intenzív növekedését.

 

Vélemény, hozzászólás?